Technologie i sprzęt Internet

Fejsbug, czyli czym właściwie jest Fejsbuk

Facebook to obecnie największy portal społecznościowy, w którym użytkownicy przenoszą relacje z życia prywatnego do życia interaktywnego poprzez tworzenie sieci i grup. Jednym z kluczowych elementów, które wyróżniają portal jest tzw. tablica, która wyświetla całą aktywność użytkowników z grona znajomych. Facebook w języku polskim jest często potocznie nazywany jako fejsbug, fejsbuk, bądź www facebuk.


Projekt ruszył na początku roku 2004 na Uniwersytecie Harvarda, a za jego autorów uznawane są 4 osoby:

  • Mark Zuckerberg (jeden z najbogatszych ludzi na świecie)
  • Chris Hughes
  • Dusting Moskovitz
  • Eduardo Saverin

Facebook (inaczej zwany jako www fejzbuk) od samego początku był serwisem darmowym, wymagającym za to rejestracji, by móc z niego korzystać. Początkowo idea kierowana była jedynie do uczniów szkół średnich. Utworzenie pierwszej wersji strony zajęło Markowi Zuckerbergowi jedynie parę tygodni, a TheFacebook (taka była jego pierwotna nazwa) w jeszcze krótszym czasie podbił cały uniwersytet Harvarda. Po dynamicznym wzroście popularności ograniczenia zostały zniesione i fejsbug jest obecnie dostępny dla wszystkich.


Historię portalu przedstawia film „The Social Network” nakręcony w 2010 roku. Wg filmu wartość serwisu wynosiła wtedy 25 mld dolarów, a sam pomysł został wykradziony od innych studentów uniwersytetu co doprowadziło do głośnego procesu.
2 lata po powstaniu filmu Facebook (fejsbug) miał okazję po raz pierwszy pojawić się na amerykańskiej giełdzie NASDAQ, co było najlepszym debiutem w historii.


Od 2008 roku serwis działa w wersji polskiej, jednak nazwa oryginalna jest niezmieniona. Jednak pomimo to jest często szukany pod frazami takimi jak: www facebuk, fejsbug oraz fejs buk.


Od paru latu jest również dostępna aplikacja mobilna dostępna na telefony z systemami iOS (iPhone) oraz Android (np. Samsung Galasxy S8).