W wolnym czasie Ciekawostki, fakty i mity

Titanic 2 już w 2022 wypłynie na szerokie wody. Miliarder Clive Palmer buduje replikę za 500 mln dolarów

RMS Titanic zbudowany przez brytyjskie towarzystwo okrętowe White Star Line miał być marzeniem zarówno inżynierii, techniki jak i symbolem luksusu i tego, że człowiek jest w stanie pokonać matkę naturę. Jednak najsłynniejszy statek w historii zatonął już w swoim dziewiczym rejsie 15 kwietnia 1912 roku zabierając ze sobą 1504 ludzi na samo dno Atlantyku. Było to, aż ponad 68% wszystkich podróżujących.

Tragedia pierwszego Titanica

Za główne przyczyny tak tragicznych w skutkach wydarzeń powszechnie uznaje się 3 rzeczy:

 • uderzenie w górę lodową, która w nocy przy braku fal była praktycznie niewidoczna dla członków załogi w bocianim gnieździe,
 • słabej jakości nity łączące stalowe płyty. W momencie zderzenia z górą lodową nity zaczęły puszczać przez co tworzyła się długa szpara pomiędzy płytami,
 • brak dostatecznej ilości szalup ratunkowych.

Titanic 2 repliką wierną oryginałowi

Jednak jak widać historia Titanica nie została napisana do końca. Miliarder Clive Palmer ponownie podchodzi do projektu budując replikę, która będzie go kosztować ponad 500 mln dolarów. Planowane wodowanie statku w 2022 wypadałoby w 110 rocznicę zatonięcia pierwowzoru. Nie jest jednak do końca znana trasa dziewiczego rejsu. Niektórzy twierdzą, że będzie to oryginalna trasa z Southampton do Nowego Jorku. Inne źródła mówią natomiast o trasie z Dubaju do Nowego Jorku.

Choć statek ma być jak najbliższy oryginałowi, jedna kwestia zdecydowania zostanie poprawiona - ilość szalup ratunkowych będzie dostosowana do 2400 pasażerów i 900 członków załogi. Nie trzeba też wspominać, że zainstalowana zostanie obecna nowoczesna technologia pozwalająca dużo łatwiej zapobiec niebezpieczeństwom w trakcie rejsu. Wspomniane wcześniej nity zastąpiono spawami.

Titanic 2 już w 2022 wypłynie na szerokie wody. Miliarder Clive Palmer buduje replikę za 500 mln dolarów

Statek będzie miał 9 pokładów dzielących się na ponad 800 kajut. Wymiary repliki będą się nieznacznie różnić od oryginału: Titanic miał 269 metrów długości, 53 wysokości i 29,5 szerokości, a Titanic II będzie miał 270 metrów długości, 53 wysokości i 33 szerokości. Oryginał produkowany przez White Star Line zbudowany został w stoczni w Belfaście, Titanic 2 powstaje w Chinach.

Bilety podobnie do oryginału podzielone zostaną na 3 klasy, gdzie klasa pierwsza będzie najdroższa jak i najbardziej luksusowa. Pasażerowie klasy pierwszej będą musieli zapłacić nawet 180 tys. złotych i będą mogli spacerować po całym statku. Pasażerowie klasy trzeciej płacący ok. 3 tys. złotych będą musieli trzymać się wyznaczonych stref. Pomimo wysokich cen popyt jest bardzo duży, szczególnie wśród osób znanych i majętnych.

Luksus

Oczywiście każdy zastanawia się czy komfort podróży klasy pierwszej będzie na tak wysokim poziomie jak w pierwszym Titanicu z 1912 roku. Inwestorzy odpowiedzialni za projekt nie chcą wchodzić w szczegóły, jednak zawsze podkreślają, że ma być tak jak w oryginale.

Przypomnijmy zatem co mieli do dyspozycji pasażerowie podczas rejsu sprzed ponad 100 lat:

 • 9 pokładów z ponad 800 kajutami - najbardziej luksusowe zawierały prywatne salony oraz promenady,
 • wielka dziobowa klatka schodowa wykończona w stylu króla Wilhelma otoczona balustradą w stylu Ludwika XIV,
 • liczne salony,
 • kawiarnie,
 • restauracje,
 • siłownie,
 • łaźnia turecka,
 • kryta pływalna