W wolnym czasie Motoryzacja

Ładowanie akumulatora. Sprawdź jak długo, ile czasu ładować akumulator

Ładowanie akumulatora, jak długo, ile czasu ładować akumulator.


Jeżeli twoje auto ma problemy z odpalaniem, lub gdy wskutek niedopatrzenia akumulator został rozładowany w stopniu uniemożliwiającym rozruch samochodu, będziesz musiał przystąpić do ładowania akumulatora za pomocą prostownika.

Gdy już podłączysz swój akumulator do prostownika musisz ustawić odpowiedni prąd ładowania czyli około 1/10 pojemności akumulatora np. gdy mamy akumulator o pojemności 80Ah to powinniśmy ustawić na prostowniku prąd o wartości 8A.
[reklama]
Czas w którym akumulator będzie w pełni naładowany zakładając że prąd ładowania odpowiada 1/10 pojemności to 10h i analogicznie jeżeli ze względu na brak możliwości ustawienia zalecanego prądu ładujemy akumulator prądem o innej wartości to w celu określenia czasu ładowania musimy podzielić wartość pojemności akumulatora przez wartość prądu ładowania.

Powyższy sposób określa tylko orientacyjny czas ładowania akumulatora tak więc, żeby nie doprowadzić do przeładowania w końcowej fazie ładowania musimy kontrolować stan ładowanego akumulatora poprzez obserwację. Jeżeli akumulator zaczyna intensywnie odgazowywać jest to oznaka, że został w pełni naładowany.