Technologie i sprzęt Gadżety

Led, a LCD czyli różnica między ekranami LCD i LED

Wybierając telewizor lub monitor zastanawiamy się czy wybrać tańszą opcje z ekranem LCD czy może warto dopłacić do sprzętu posiadającego ekran LED. Żeby podjąć właściwą decyzje musimy najpierw dowiedzieć się co kryje się za tymi terminami oraz jakie są ich wady i zalety.

Ekran LCD

Jest to ekran ciekłokrystaliczny w którym piksele służą jako filtr do przepuszczania światła, jego źródłem jest lampa fluorescencyjna (CCFL) emitująca białe światło które przechodząc przez każdy z milionów pikseli pod wpływem napięcia emitują obraz.

Ekran LED

Jest to odmiana ekranu LCD w którym użyto jako źródło światła diod LED zamiast lamy CCFL jak w przypadku zwykłych LCD. Ekrany LED dzielą się na te z podświetleniem bezpośrednim ( diody znajdują się na całej powierzchni ekranu) lub ramowym gdzie diody umieszczone są tylko na brzegach ekranu (te rozwiązanie stosuje się w mniejszych ekranach).

Który wybrać?

Przy zakupie telewizora bądź monitora od razu zwrócimy uwagę na różnice w cenie, w tym aspekcie zwycięzcą okaże się ekran LCD. Ekrany LED są droższe lecz ich zaletami w porównaniu do LCD jest mniejsze zużycie prądu, idealna czerń oraz smuklejsze wymiary matrycy. Tak więc jeżeli nie zależy nam tylko na cenie lepiej wybrać ekran LED.