Technologie i sprzęt RTV

Ustawienie anteny satelitarnej, czyli jak ustawić antene satelitarną

Ustawienie anteny satelitarnej, czyli jak ustawić antenę satelitarną.


Montaż anteny satelitarnej nie należy do trudnych zadań. Stosując się do poniższych wskazówek sam możesz dokonać jej instalacji bez posiadania fachowej wiedzy.

Kupując antenę najlepiej wybrać talerz o średnicy 80cm.

Montaż należy zacząć od wyboru miejsca na budynku w którym nasza antena będzie zainstalowana, w tym celu najlepiej skorzystać z narzędzia poniżej wpisując własny kod pocztowy oraz wybierając satelitę (wszystkie polskie platformy korzystają z satelity HOT BIRD 13E). Następnie przeciągamy mapę w dokładną lokalizacje naszego budynku. Wyznaczona linia pokazuje kierunek w jakim ma patrzeć nasz talerz.

Gdy już znajdziemy odpowiednie miejsce do montażu anteny w którym nie będzie przeszkód takich jak drzewa i inne budynki. Przykręcamy maszt i możemy zaczynać ustawianie anteny.

Możemy ustawiać antenę szukając po omacku korzystając tylko ze skali wyświetlanej na telewizorze lub ułatwić sobie zadanie kupując miernik sygnału satelitarnego. Do amatorskiego użytku najlepiej kupić najtańszy sprzęt do 20zł. Gdy zdecydujemy się na zakup miernika wystarczy że podłączymy go przed konwerterem i regulując siłę wzmocnienia coraz to precyzyjniej ustawiamy antenę aż do momentu w którym przy zerowym wzmocnieniu będzie on wskazywał moc sygnału. Po ustawieniu anteny należy pamiętać o jej jak najmocniejszym dokręceniu gdyż nawet niewielkie przesunięcie może skutkować zanikiem sygnału.